Ako prebieha test na helikobaktera?

test na helikobaktera

Ľudia, ktorí majú niektoré už u nás spomínaných príznakov, či už zistené vredy, zápal sliznice žalúdka teda gastritídu, alebo iný problém žalúdka by mali byť určite testovaný aj na prítomnosť Helicobacter pylori. H.pylori je možné zistiť niekoľkými spôsobmi, preto si napíšeme, ktoré to sú a aké máte možnosti. Dozviete sa, ako prebieha diagnostika helikobaktera u lekára pri endoskopickom vyšetrení, čo vás na tomto vyšetrení približne čaká, ale aj o iných menej invazívnych riešeniach.

Helikobaktera je teda možné zistiť dvoma spôsobmi a to invazívnym a neinvazívnym spôsobom. 

Invazívny spôsob:

  • Krvný test
  • Endoskopické vyšetrenie

Neinvazívny:

Krvné testy

Pri krvných testoch budete poskytovať vzorky krvi, v ktorých sa budú hľadať protilátky helikobaktera, krv bude následne zaslaná na analýzu do laboratória. Tento test však nie je spoľahlivý. Protilátky sú vytvorené už naším imunitným systémom, v podobe proteínov pri zisteních škodlivých látok v tele, ako sú napríklad aj niektoré baktérie. Krvnými testami však nezistíte, či máte aktívnu infekciu, alebo ako dlho ste ju mal. Zistí sa iba prítomnosť protilátok.

Endoskopické vyšetrenie

endoskopia

Postup pri ktorom sa  odoberá vzorka zo žalúdka pri endoskopickom vyšetrení. Ide o presné a spoľahlivé vyšetrenie. Nevýhodou je však záťaž pacienta. Lekár vám vlož dlhý, tenký nástroj nazývaný endoskop do úst a smeruje ním dole do žalúdka a dvanástnika.  Na tomto nástroji má pripojený fotoaparát, ktorý sa mu zobrazí na snímke. Pomocou špeciálnych nástrojov používaných s endoskopom bude následne odoberať vzorky z možných postihnutých oblastí. Čoraz častejšie sa aj pri tomto druhu vyšetrenia dáva človek uspať, čo je zbytočné, na koľko v praxi sa čoraz viac využívajú moderné neinvazívne diagnostické postupy.

Test zo stolice

Test je vyrobený tak, aby detekoval antigen helikobaktera pylori vo vzorke stolice a výsledok je možné jednoducho vyhodnotiť pomocou pásika na testovacej doštičke. Pri negatívnom výsledku sa doporučuje test pre potvrdenie zopakovať s novou doštičkou a čerstvou stolicou. Pri pozitívnom výsledku opakovanie nie je potrebné, znamená to, že Helikobakter je v stolici prítomný. Ide o jednoduchý spôsob, ktorý si viete zabezpečiť aj v domácom prostredí. A najmä je rovnako spoľahlivý. Test si viete zakúpiť aj tu: domáci test na helikobaktera

Test z dychu (UBT)

Helikobaktera je tiež možné zistiť dychovou skúškou. Pokiaľ máte helikobaktera zistiť práve testom z dychu, pred testovaním budete piť prípravok obsahujúci močovinu. V prípade, ak budú baktérie H.pylori prítomné, uvoľnia enzým, ktorý rozkladá túto kombináciu a uvoľní oxid uhličitý, ktorým sa cez špeciálne zariadenia potom detekuje. Test z dychu na helikobaktera, je však vhodný nielen na počiatočné stanovanie diagnózy, ale aj na nasledovné sledovanie účinkov liečby.
Vyšetrenie je možné vykonať aj v prípade, ak má niekto vo vašej rodine túto baktériu, alebo máte podozrenie, že ste jej nositeľom. Testovanie je vhodné, ak sa v rodine opätovne vyskytujú problémy a ak sú v rodine malé deti. Je potrebné minimálne 2 týždne pred testom, neužívať lieky ako sú antibiotiká, inhibítori protónovej pumpy a iné, ktoré by výsledok testu mohli ovplyvniť. 

Ďakujeme, že ste sa dostali až na koniec článku a veríme, že Vám informácie pomohli. Ak hľadáte iné informácie o helikobakterovi, prejdite si aj ostatné články.

Pozrite si tiež:

 Účinné prostriedky na liečbu a prevenciu pred Helicobacterom pylori, ale aj pri:

žalúdočných a črevných ťažkosťiach

Ako sú napríklad žalúdočné a dvanástnikové vredy, dyspesia, bolesť žalúdka, pocit na zvracanie, crohnova choroba, nedostatočné trávneie, nájdete v našom e-shope, ktorý sa výhradne zameriava na odstránenie takýchto ťažkostí.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>