Štúdia: Liečba helikobaktera antibiotikami nie je vždy účinná

helikobakter-studia

Čo je helicobacter pylori (H.pylori)

Helcicobacter pylori (Hp) je baktéria infikujúca organizmus človeka. Popri zubnom kaze patrí medzi najčastejšie infekcie na svete vôbec. Je to pohyblivá, zakrivená, gram – negatívna palička. Je 2,5 – 5 μm dlhá a 0,5 – 1,0 μm široká. Na jej jednom konci sa nachádza 3-6 (30 μm) bičíkov, pomocou ktorých sa pohybuje. Frekvencia výskytu helikobaktera vo svete je 50% a v rozvojových krajinách ide o 80% – 90%.

afrika-infekcie

Helikobakter je baktéria, ktorá kolonizuje žalúdok človeka a jeho infekcia má súvis s gastritídou, vredovými ochoreniami a ďalšími ochoreniami zažívacieho ústrojenstva. Tiež vyvoláva extraintenstinálne ochorenia, mimo tráviaceho traktu. Helicobacter pylori je tiež považovaný za ľudský karicinogén. Kedysi štandardné vyhubenie za pomoci liekov sa však stáva priebehom rokov neúčinnou.

Štúdia o liečbe helikobaktera antibiotikami

Ak ste doposiaľ  len hľadali informácie o helikobakterovi, ako ho lieči lekár, táto štúdia je určená Vám, štúdia prihliadala na všetko,  ide o konkrétne výsledky toho, že antibiotická liečba helicobactera pylori, nie vždy a u každého zaberá. Ak sa však napriek tomu rozhodnete pre klasickú liečbu, dbajte na prísun dobrých baktérií, antibiotiká nerozlišujú medzi tými dobrými a zlými baktériami. Poďme sa však pozrieť na konkrétnu štúdiu.

Cieľom štúdie boli skontrolovať a prejsť predchádzajúce štúdie (za posledných 6 rokov) o rezistencii helicobactera pylori (H.pylori) voči antibiotikám za účelom vyhodnotenia aktuálnej situácie vo svete. Výskum rukupisov a štúdií prebehol v roku 20092014.

Výsledkom odolnosti helikobaktera na konkrétne antibiotiká boli tieto:

metronidazol : 47,22% odlolnosť helikobaktra pohybujúca sa (30,5% -75,02%)

klaritromycín: 19,74%   (5,46% -30,8%)

levoflixacín:  18,94%   (14,19% -25,28%)

amoxicilín:  14,67%  (2% – 40,87%)

tertracyklín: 11,70%  (0% -50%)

furazolidon: 11,5%  (0% -23%)

rifabutín: 6,75% (1% -12,45%)

Odolnosť baktérie helikobaktera proti antibiotikám tetracyklín, metronidazol, amoxicín bola najvyššia v Afrike. Zatiaľ čo rezistencia helikobaktera na klaritomycín a levofloxacín bola vyššia v Severnej Amerike a v azijských krajinách.

 

Záver štúdie:

Najcitlivejšia droga (prekl.) je rifabutín, zatiaľ čo metronidazol vykazuje najnižšiu účinnosť voči infekcii helikobakterom.

Celosvetová rezistencia na klaritmycín a levofloxacín sa počas posledných 6 rokov zvýšila, treba brať taktiež do úvahy, že štúdia bola vykonaná na základe výsledkov do 2014 roku, čo znamená, že čísla budú opäť po rokoch opäť iné a pravdepodobne o nič lepšie.

Prehľadná šúdia poukazuje na alarmujúce výsledky a vyzýva tak lekárov na vytvorenie nového plánu pre eradikáciu pylori. H infkcií.

Vzhľadom na rastúcu početnú antimikrobiálnu rezistenciu sa tak helicobacter pylori stáva výzvou aj pre západnú medicínu. Najvyššia frekvencia infekcie je v Afrike, odhaduje sa tu však 80 – 90% ľudí, kt. majú infekciu hp. Zaznamenaný je však celosvetový pokles účinnosti antibiotík.

Všeobecné odporúčania konvenčnej medicíny

helikobakter-liečba

Len niekoľko antibiotík môže byť použité in vivo na liečbu infikovaných pacientov. Podľa najnovších pokynov Masstricht, v oblastiach kde je nižšia rezistencia na klaritomycín sa odporúča nasadiť v takzvanej prvej línii liečby.

Naopak v oblastiach s vysokou odolnosťou voči klaritromycínu sa navrhuje 4 násobná liečba zahrňujúca bizmut (navrhnuté, ako voľba číslo jeden). Odporúčam mimo štúdiu preštudovať čo za látku je bizmut (uhličitan bizmutitý).

V prípade nedostupnosti terpaie bez bizmutu (troch antibiotík s inhibítormi protótnovej pumpy), je odporúčaná takzvaná “sekvenčná terapia” pri ktorej pacient strieda amoxiciín, metronidacol a klaritromycín  (odporúčaná, ako ďalšia alternatíva).

Príčin zlyhania liečby je mnoho, no odolnosť H.pylori voči antibiotiku je široko uznávaný ako hlavný dôvod zlyhania liečby. Miera odolnosti voči antibiotikám bola hodnotená po celom svete.

Cieľom tejto štúdie bolo posúdiť doterajšie štúdie o antimikrobiálnej rezistencii H. pylori izolátoch získaných z celého sveta v priebehu posledných 6 rokov s cieľom zhodnotiť trend  rezistencie voči antibiotikám.

 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4572030/

 Účinné prostriedky na liečbu a prevenciu pred Helicobacterom pylori, ale aj pri:

žalúdočných a črevných ťažkosťiach

Ako sú napríklad žalúdočné a dvanástnikové vredy, dyspesia, bolesť žalúdka, pocit na zvracanie, crohnova choroba, nedostatočné trávneie, nájdete v našom e-shope, ktorý sa výhradne zameriava na odstránenie takýchto ťažkostí.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>